Σήμερα, 12/10/2013, διεξήχθη η αναμέτρηση ανάμεσα στην ομάδα του Ωρωπού και στην ομάδα του Μύτικα για την 4η αγωνιστική της Α΄ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας, στο Δημοτικό Στάδιο Ωρωπού.

Παρά την υψηλή θερμοκρασία που επικρατούσε στην περιοχή του Ωρωπού, οι 2 ομάδες κατάφεραν και έπαιξαν πολύ ωραίο ποδόσφαιρο.
Το 1ο ημίχρονο πέρασε χωρίς καμία ιδιαίτερη φάση πέρα από το σουτ του Κοντογιώργου που τράνταξε το δεξί δοκάρι του Ντίτσου.
Στο 2ο ημίχρονο, ο Μύτικας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο 57ο λεπτό με το εξ επαφής πλασέ του Αρβανίτη που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Λιάσκο Α.
Στο 72ο λεπτό, ο Λιάσκος Α. ανέτρεψε τον Αρβανίτη μέσα στην περιοχή και αντίκρισε την κίτρινη κάρτα.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νάτσος όπου έκανε το 2-0.
Σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού, οι παίκτες του Μύτικα επαναπαύτηκαν και θεώρησαν ότι είχαν κλειδώσει τη νίκη χωρίς να υπολογίσουν το ''θηριώδες'' ξέσπασμα του Ωρωπού στα τελευταία 10 λεπτά.
Ο Ωρωπός με κορυφαίο τον Κοντογιώργο, βγήκε στην αντεπίθεση και μείωσε αρχικά με τον Κάππα στο 80ο λεπτό.
Στο 90ο λεπτό, μετά από ακριβής σέντρα-φάουλ του Ναστούλη, ο Λιάσκος Ρ. έστειλε τη μπάλα στο δεξί παράθυρο του Ντίτσου με κεφαλιά και ισοφάρισε σε 2-2.
Η αντεπίθεση του Ωρωπού όμως δεν σταμάτησε εκεί, αφού στο 90+3ο λεπτό, ο Λύγκουρης τρύπωσε στην αντίπαλη άμυνα και σε αναμπουμπούλα που προκλήθηκε βρήκε την ευκαιρία και πλάσαρε, πραγματοποιώντας μια ''επική'' ανατροπή.

Από την ομάδα του Ωρωπού, ξεχώρισε ο Κοντογιώργος ενώ πολύ καλή παρουσία έκαναν και οι Λύγκουρης, Λιόντος και Λιάσκος.
Από την ομάδα του Μύτικα διασώθηκαν οι Αρβανίτης και Karaqt.

Άριστη η διαιτησία.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι παίκτες του Μύτικα διαμαρτυρήθηκαν λανθασμένα στο 2ο γκολ του Ωρωπού για ανύπαρκτο φάουλ στην αρχή της φάσης και εξέφρασαν έντονα τα παράπονά τους προς τον Laisman με αποτέλεσμα την αποβολή του προπονητή καθώς και ενός αναπληρωματικού παίκτη(VIDEO).

ΔΟΞΑ ΩΡΩΠΟΥ: Λιάσκος Α., Κροκίδας(70΄ Διαμάντης), Νταλαγιάννης(80΄ Cela), Κάππας, Λιάσκος Ρ., Κοντογιώργος, Λιόντος, Ναστούλης, Πάτσης, Λύγκουρης, Μαλέσκος.

Α.Ο. ΜΥΤΙΚΑ: Ντίτσος, Βαγγέλης(70΄ Κατσάνος), Κατσαντώνης, Πίπερος, Αλεξανδρής, Μύτικας, Karaqt, Υπανάκος, Νάτσος, Αρβανίτης, Σίσκας.