Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις τις για το πρωτάθλημα της καινούριας χρονιάς η Θύελλα. Νικώντας εντός έδρας την Αχερουσία με το εμφατικό 4-1. Πριν την έναρξη του παιχνιδιού ενός λεπτού σιγή κρατήθηκε προς τιμήν του εκλιπόντα προέδρου της ΑΕΚ Αρχαγγέλου, Χάιδου Θεόδωρου. Η Θύελλα είχε την κατοχή και έδινε τον δικό της ρυθμό σε όλη την διάρκεια του αγώνα, αφήνοντας στους φιλοξενούμενους ελάχιστες ευκαιρίες για να κάνουν φάση.
Το χορό των γκολ άρχισε ο Ιορδανίδης Ι. στο 15' με ένα εντυπωσιακό βολέ, το οποίο δεν άφησε χώρο αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στην συνέχεια ήρθε η ισοφάριση με τον Κοντοδήμα να σηκώνεται πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά, στο 25', μετά από εκτέλεση φάουλ του Στούπα και να ισοφαρίζει στο τελικό 1-1 του ημιχρόνου.
Η Θύελλα συνέχισε το παιχνίδι της και στο δεύτερο ημίχρονο και μετά από σέντρα του Μπουζούκη, ο Ιορδανίδης Ι. θα δώσει το προβάδισμα με ψύχραιμο πλασέ, στο 68'. Στο 75' ο Ιορδανίδης Ι. από εκτελεστής έγινε δημιουργός, δίνοντας την ασίστ στον Αηδόνη ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον τερματοφύλακα. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 85' ο Αμανετίδης με κοντινό πλασέ παίρνοντας το ριμπάουντ απο την απόκρουση του τερματοφύλακα σε σουτ του Αηδόνη.
 Ο καλύτερος παίκτης της Θύελλας ήταν ο Ιορδανίδης Ι. που συμμετείχε στα τρία από τα τέσσερα γκολ. Επίσης πολύ καλοί ήταν οι Αηδόνης και Νόκα, όπως και ο Βασιλειάδης.
 Η διαιτησία του κ. Ποντίκη και των βοηθών του κ. Φίτσα και κα Σφονδύλη ήταν πολύ καλή, αν και στο 88' ο διαιτητής της αναμέτρησης αρνήθηκε καθαρό πέναλτι πάνω στον Φούντογλου.

ΘΥΕΛΛΑ ΣΙΝΩΠΗΣ: Παναγιωτίδης, Χατζηγεωργίου, Τυρέκογλου Π., Καρίπογλου, Νόκα, Βασιλειάδης, Σπυράκος(Τυρέκογλου Ε. 87'), Μπουζούκης(Φούντογλου 69'), Παπαδόπυλος(Αμανετίδης 46'), Αηδόνης(Α), Ιορδανίδης Ι.

ΑΧΕΡΟΥΣΙΑ: Γκιομάσης, Τσάτσης, Φαρμάκης(Α), Στούπας,Τζίμας, Κοντοδήμας, Νικολάου(Μάρος 77'), Νάστας, Ευθυμίου Χ. Τζίμας Α.(Νίτσιος 66'), Ευθυμίου Ε.(Τσιάβος 83')

source: thielasinopis.blogspot.gr